Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Sağlık
Yaşanan Ani Hava Değişikliklerine Dikkat!
27.12.2010 - 20:32Giresun Özel Ada Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Ali Gökal, kış mevsiminde bulunmamıza rağmen bölgedeki sık hava değişikliğine dikkat çekerek özellikle hava değişikliğinin neden olduğu ısı farklarının gribal enfeksiyonları tetiklediğini söyledi. Gökal, kış mevsiminin, soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere zatürre, sinüzit, farenjit, bronşit ve astım gibi hastalıkların daha sık karşılaşıldığı bir mevsim olduğunu hatırlattı. Kış aylarında soğuk nedeniyle kapalı mekanlarda bulunma ve yakın temas olasılığının artmasıyla ilişkili olarak hastalıkların bulaşma oranının arttığını ifade eden Uzman Dr. Gökal "Hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranının değişimi, kış mevsiminde bazı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Hastalık etkeni mikroorganizmaların bulaşmasında, hasta kişilerden hapşırma, öksürme yoluyla çevreye yayılan damlacıkların direkt solunum yoluyla alınması yada hasta kişilerin çıkartıları ile kirlenen yüzeylere temas etmemek gerekmektedir" dedi.

Hava değişikliğinin vücut dengesini bozması nedeniyle gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığını da kaydeden Uzman Dr. Gökal, korunma yöntemleri hakkında da bilgi verdi:

 

"Soğukta insanların yağ ve karbonhidratlara olan gereksinimi artığı için düzenli beslenmenin yanı sıra besin içeriklerinin de iyi planlanması gereklidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketiminin bağışıklık sistemini destekleyeceği unutulmamalıdır. Giysi seçiminde, hem terlemeyi hem de üşümeyi engelleyecek biçimde, gerektiğinde çıkarma olanağı sağlayacak katlı giysiler tercih edilmelidir. Kış mevsiminde özellikle sıkça görülen hastalıklar olan solunum yolu hastalıklarından korunmanın en önemli yolu tüm hastalıklarda olduğu gibi ellerin su ve sabunla yıkanmasıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara sahip kişilerin olduğu kapalı mekanlarda mümkünse uzun süre durulmamalı, bulunmak zorunluluğu olan bir mekan ise sık sık havalandırma yapılmalıdır. Hastalığın bulaşmasını önlemek için aksırma, hapşırma ve öksürük sırasında ağız ve burun bir mendil aracılığı ile mutlaka kapatılmalıdır."

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Kaya ise ani hava değişikliklerinin çocukların daha sık hastalanmalarına neden olduğuna dikkat çekerek "Özellikle anaokulu veya ilkokula başlayan çocuklar yeni enfeksiyon etkenleri ile temas edebileceğini bildiğimiz için mutlaka daha fazla korumaya ihtiyaç vardır. Yine temizlik ve hijyen açısından başka bireylerle sık temas edecekleri için temizliğe daha çok dikkat edilmelidirler. Sık enfeksiyon geçirmek çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi engelleyebilir" diye konuştu.

 yenisafak.com.tr/Aktuel/

Bu haberi : 6650 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar