Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Tavuklu Yemek Tarifleri
Düdüklüde Tavuk Tandır Kebabı (Su Eklemeden)
12.7.2014 - 14:58

DÜDÜKLÜDE TAVUK TANDIR KEBABI (su eklemeden)

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58

“Mü’minin mü’mine karşı durumu, bir parçası diğer parçasını sımsıkı kenetleyip tutan binalar gibidir.” Hz. Peygamber bunu açıklamak için, iki elinin parmaklarını birbiri arasına geçirerek kenetledi. Buhârî, Salât 88, Mezâlim 5; Müslim, Birr  65

“Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona hiyânet etmez, yalan söylemez ve yardımı terk etmez. Her Müslümanın, diğer Müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır. Takva buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi yeter.”  Tirmizî, Birr 18

“Birbirinizle hasetleşmeyiniz. Almayacağınız bir malın fiyatını müşteri kızıştırmak için artırmayınız. Birbirinize kin ve nefret beslemeyiniz. Birbirinize darılıp yüz çevirmeyiniz. Birinizin satışı üzerine başka biriniz satış yapmasın. Ey Allah’ın kulları, böylelikle kardeş olunuz. Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulüm ve haksızlık yapmaz, yardımı kesmez ve onu hakir görmez. -Peygamberimiz üç defa göğsüne işaret ederek buyurdular ki- Takva buradadır. Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi, bir kimseye şer olarak yeter. Her Müslümanın kanı, malı ve ırzı, başka Müslümana haramdır.” Müslim, Birr 32; bk. Buhârî, Edeb 57; Ebû Dâvûd, Edeb 47; Tirmizî, Birr 24

Kısa sürede, zahmetsiz, kolay, lezzetli ve lokum gibi bir yemek düdüklü tencerede tavuk tandır. Hiç su eklemeden yapıldığı için çok lezzetli oluyor. Ben bu sefer tavuk baget kullandım. Sizler kalçalı bütün but kullanarak da yapabilirsiniz bu tarifi. Bir de bu yöntemle bütün tavuk tandır yapılıyor. Onu da ilerleyen günlerde sizlerle paylaşırım inşaAllah. Benim kullandığım tencere eski klasik çelik düdüklü tencerelerdendi. Şu yeni çıkan dijital düdüklü tencerelerde çok daha kısa sürede pişer sanırım. Sizler için tariflerimi aşama aşama resimlemeye çalışıyorum. Ancak bu yemeği misafir iftarı için hazırlayınca, o telaşın içinde ancak birkaç kare fotoğraf çekebildim. Sanırım bu geçerli bir mazeret olarak görülebilir. Ne dersiniz?

Malzemeler:

1 kilogram tavuk baget/but (tavuk pirzola da olabilir)

2 adet küçük boy kuru soğan

Sosu İçin:

½ adet limon suyu

½ çay bardağı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı toz kırmızıbiber

½ tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Düdüklüde Tavuk Tandır Nasıl Yapılır?

Öncelikle tavuk bagetleri suyun içerisinde yarım saat kadar bekletelim.

Daha sonra güzelce yıkayıp, suyunu iyi bir şekilde süzdürelim. Aksi halde düdüklüde pişirme esnasında çokça sulanır. Açıkçası benimki öyle oldu. Gerçi çıkan suyu nohutlu bulgur pilavında kullandım. Çok da güzel oldu. Unutmayın mutfakta çareler bitmez.

Tavuk bagetlerin derilerini çıkaralım. Derilerini atmayıp ayrıca kaynatarak, çıkan suyu çorba da kullanabilirsiniz. Ben nohutlu tarhana çorbasında kullandım. Çok da enfes oldu.

Sos malzemelerinin tümünü derin bir kap içerisine alıp karıştıralım. Derilerini çıkardığımız tavuk bagetleri bu sosun içerisine koyup karıştıralım.

Bu şekilde 1 saat kadar bekletelim.

Düdüklü tencerenin dibine etleri yerleştirelim. Etlerin üst üste gelmesi sorun olmuyor. Kapta kalan sosu da ekliyoruz. (Zira tavuk sosta beklerken bir miktar su bırakıyor. Ben bunu da tencereye ekledim)

Etlerin arasına soyulmuş kuru soğanı da koyuyoruz.

Tencerenin kapağını kapatıp, düdüğünü (buhar çıkışını/pimi) kaldıralım.

Ocağa koyup, ocağın ayarını en yüksek ısıya getirelim.

Buhar çıkışı başlayınca düdüğünü/pimi indirelim.

Kaynama sesinden itibaren 25 dakika pişirelim.

Kevgirle etleri bir tabağa alalım. İkinci bir pişirme işlemi yapmak için ben etleri kemiklerinden ayırdım. Ancak etleri didiklemedim. Zaten lokum gibi piştiği için et kemiklerinden kendiliğinden ayrılıyor.

Etleri tekrar fırın tepsisine yerleştirdim. Fotoğrafta gördüğünüz kadar tencerede kalan sosu ekledim. Çok fazla değil!

Düdüklü tencerede kalan sosu nohutlu bulgur pilavında kullandım. Menüde o vardı çünkü. Ancak çorbaya da kullanabilirsiniz. Eğer hemen kullanmayacaksınız plastik bardağa koyup dondurabilir, ihtiyaç anında kullanabilirsiniz.

Fırın tepsisine yerleştirdiğimiz etleri, lezzetine lezzet katması için ben bir de fırınladım.

Fırını 250 dereceye getirip tepsiyi fırına koyalım. Etlerin üzeri hafif kızarıncaya kadar tutalım.

İster tek başına, ister pirinç pilavının üzerinde, isterseniz benim tercihim olan bulgur pilavının üzerinde servis yapabilirsiniz.

AFİYET OLSUN...

FACEBOOK HERRENKCOM MUTFAĞI

FACEBOOK HERRENK MUTFAĞI

Bu haberi : 20662 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar