Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Gençlik Hikayeleri
Doğru Çalınan Kapılar
26.6.2011 - 23:37

Kapılar

"Teklif var, ısrar-zorlama yok.

Görünürde kazandığını zannedip te gönüllerde kaybedenlerin hikayesi...

İnsan ilişkilerinde ister eşler arasında olsun, ister arkadaşlık-dostluk ilişkilerinde olsun, çoğu zaman unuttuğumuz-gözardı ettiğimiz belki de bendeki egomuzun bize kazanmanın yalancı hazzını göstererek yaptırdığı çalınmışlıklardan bahsediyor Nazlı Özburun bu yazısında.

Yazının birkaç paragrafını okur-okumaz bu düşünceleri yazma gereği duydum. Hemen kağıt-kaleme sarıldım. Bu konuda eminim birçok kişinin söyleyeceği birçok şeyi olsa gerek. Ancak Nazlı hanım öyle güzel bir yerden girip, o kadar güzel konuyu toparlamış ki fazla söze gerek yok diye düşündüm.

Sıkıntılar-sancılar öylesine ortak ki yazının başında söylediğim teklif var ısrar yok cümlesini yazının içinde görünce buna daha da çok kanaat getirdim. Haydi gelin bu güzel yazıyı kendi yaşantımıza ayna tutarak okuyalım ve hayatımızda ve başkalarının hayatında kapıların kırılmasına izin vermeyelim. Ne dersiniz?"

Doğru Çalınan Kapılar

"Çeşit çeşit kapılar vardır. Tahta kapılar, demirden kapılar. Bazıları açıktır, bazıları yarı aralık, bazıları ise sıkı sıkıya kapalı...

Şimdi de insanı kapıya benzetti ne olacak bu yazarımızın hali diyebilirsiniz. İnanın ben de bilmiyorum. Yol, aşure, kremalı bisküvi falan derken şimdi de kapılar üzerine bir yazı ile çıkıyorum karşınıza...

Her insanın diğeriyle kurduğu ilşkide sınırları vardır. Bu sınırlar zorla geçildiğinde, karşı taraf kendisini işgal edilmiş hisseder. Gücü yeteceğini düşünürse karşı koyar, yetmeyeceğini düşünürse de ya boyun eğer, ya da kaçar. Her halükarda diğerini hiçe indirerek, sınırları zorlayan kaybetmiştir.

Her ne kadar görünürde kendisini kazanmış gibi hissetsede, zorla sınırlarını geçtiği insanın ruhuna asla ulaşamayacaktır. Belki yanında tutabilir. Belki de karşısındakine sahip olabilir ama tatsız tuzsuz bir sahiplenme olacağı kesindir. Bir süre sonra da pişmanlık ve karşılıklı sıkıntılar başlar.

Erkek veya kadın hiç farketmez, karşısındaki insanın kapısı, kalbi ve gönlü sizi almaya izin vermiyorsa zorla içeriye sokmaya çalışmayın. Eninde sonunda başınız ağrır. Kapıyı çalın ve geri çekilin. Beklemenin erdemi, kapıyı kırarak girmekten daha fazla mutlu edecektir inanın. Kaybetmeyi göze alan kazanacaktır zira...

Bazen kapıyı yeniden çalmak gerekebilir, usulca seslenmek. Eğer kapının açılacağı varsa açılacaktır.Kişi kendisine düşeni yaptıktan sonra karşısındakinin iradesine saygı duymayı bilmeli ve beklemeyi öğrenmelidir.

Düşünün ki sizin kapınızı zorla kırarak açtırıyorlar, gelene hoşgeldiniz der misiniz? hiç sanmam. diyorsanız o zaman kendinizi bir daha gözden geçirme zamanı gelmiştir.

İlişkilerde de durum aynıdır.

Konuşmak istemeyen insanı zorlamak, evlenmek istemeyenle ille de evleneceğim diye tutturmak, gelmek istemeyen insanı gelmeye mecbur etmek hep problemlidir. Bir danışanım platonik olarak sevdiği ve defalarca arkadaşlık teklif ettiği bir genç kadından " evet " cevabını bir türlü alamayınca deliye dönmüştü ve " bana hayır diyorsa çıksın karşıma öyle söylesin,yüzüme karşı söylesin diye kendini bitiriyordu" Oysa genç kız anlattığı kadarıyla değişik yollarla böyle bir şey istemediğini defalarca ifade etmişti.

Ama delikanlımız istediği cevap dışında her şeye kapalı olduğu için kızın üstüne daha fazla gitmiş ve onu korkutmuştu...

Bazı insanlar o denli ısrarla kapı çalarlar ki kapının arkasındakinin kapıyı açacağı varsa da korkusundan açamaz. O yüzden kapıyı nasıl çalacağını öğrenmeli insanlar. Ne kadar bekleyeceğini...

Çocuklarımızla ilşkilerimizde de bazen anne - baba olmanın sınırlarını aşıp çocuklarımızın kapılarını çok zorladığımız oluyor. Çocuğun dünyasını bilmeden, kapısının küçüklüğünü görmeden, hazır olmasını beklemeden olanca gücüyle dalabiliyorlar. Anne baba olmak istediği gibi çocuğun dünyasına müdahale etmeyi gerektirmemeli oysa.

Bazı anne babalarda çocukların kapısını bir kırıyorlar ortalık toz duman. Bu incinmişlikle çocuk bir daha kendine gelemiyor. Kimselere güvenemiyor.Anne babası bile böyle yaptıysa diğerleri neler yapmaz ki diye düşünerek tüm insanlarla arasına demirden kapılar inşa edebiliyor.

Özel hayatın dokunulmazlığı vardır. Bu hukukta ve dinde böyledir. Teklif var ısrar yoktur. Her inasan elini kolunu sallayarak evimize nasıl giremiyorsa , aynı şekilde insanların özel hayatına da saldırganca giremeyiz. Bu dünya psikolojik dünya olabilir... Ancak belli bir nezaketli tavrı takınarak kapılarına gidip çalabiliriz.

Açarlarsa ne ala...

Açmazlarsa, değiyorsa bekler ve hazır oldukları zamanı kollarız. Özellikle çocuklarımız için küsmeden kızmadan. Diğerleri için açmazlarsa da kırarak girmeyiz. Onurumuzla başka bir kapıya yöneliriz. Yoksa zillet kaçınılmaz.

Her günümüz birilerinin kapılarını çalmakla ve birilerine kapılarımızı açmakla geçiyor. Umarım doğru insanlara kapımızı açıp doğru insanların kaplarını doğru bir üslupla çalabilmeyi bir an önce öğreniriz. Yoksa yapış yapış bir hayat, kırılmış kapılar ve kalpler, dağılmış ve dağıtanını da yutmuş yaşamlar diz boyu..."

Nazlı Özburun

Bu haberi : 6917 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar