Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Hobiler\Örgü Ağacı
Gelin Şalı Nasıl Yapılır?
1.9.2012 - 17:35

GELİN ŞALI YAPILIŞI

Şal modelleri/örnekleri

Öncelikle bu şal modeline göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. İkinci teşekkür de küçük kızım Melisa Zehra’ya.Şalı fotoğraflama kısmında bana yardım ettiği için çok çok çoook teşekkür ediyorum. Canım kızım ellerin dert görmesin.

Gelelim şal konusuna...

Şal için talep olursa anlatımını paylaşabileceğimi söylemiştim. Elimde örneği olduğu halde, fotoğraflayamamıştım. Ve daha başka sebeplerden ötürü.  Ara biraz uzadığı için sabırsızlanan ziyaretçilerim oldu. Bu ziyaretçilerimin sabırsızlığını hoş görerek, bugüne kısmet olan şal anlatımını umarım sizin anlayabileceğiniz şekilde tarif edebilirim. Bazı şeyleri resimle ve sözle anlatmak zor olabiliyor. Bu yüzden aşamalarını mümkün olduğunca teferruatlı çekmeye çalıştım. Zaten bu şal modeli de öyle bir seferde anlatılıp, birkaç resimle tarif edilebilecek bir model değil. Başlangıç aşamasında birkaç çiçekten sonra model kendini belli ediyor. Bu kısmı atlattıktan sonra örmesi gayet zevkli bir model.

Modeli bu sefer gri tiftik iplikle anlattım. Elimde bu renk ip olduğu için ve bu rengin daha kolay anlaşılacağını düşündüğüm için.

Modelin ismine gelince ben bunu bir tuhafiyede gördüm. Buraya da ismini sordum. Ancak ismini bilmediklerini söylediler. Bir gün öğrenecek olursam sizlerle paylaşırım. Modelin ismini ağırlığından ve şıklığından dolayı gelinlere daha çok yakışacağını düşünerek, gelin şalı olarak isimlendirdim.

Oturduğum muhitte bir arkadaşımın komşusu bunu örüp, satıyor. Seksen lira civarında. Örgü yapıp, bundan ekmek parası kazanan ziyaretçilerime de bu ek bir bilgi olsun. Ancak tabii ki bu fiyat muhitine göre de değişebilir diye düşünüyorum.

Deneyecek olan ziyaretçilerime şimdiden kolay gelsin. Görüş ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Herrenk mutfağı facebook sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Bunun için yazının üzerine bir tık ve ’BEĞEN’i lütfen!

TIĞİŞİ ŞALIN TARİFİ

20 zincir çekelim. Dönüp bir kutu yapalım.

Tırabzanın ortasına 10 zincir çekip batalım. Bu çiçeği yapacağımız kutu kısmı oluyor.

6 zincir daha çekelim. Tığıya bir kez ip dolayıp, iki kerede çekerek tırabzan yapalım.

Sonra tığıya 15 kere ipi dolayalım. Bu işlemi mümkün olduğunca gevşek yapalım.

Kutunun içine batıp, doladığımız iplerin içinden tığımızı geçirelim.

5 zincir daha çekelim.

5 zincir çekelim, kutuya batalım. Tekrar 5 zincir çekip, ikinci yaprağı yapalım.

6 zincir çekip,

ikili tırabzanla birinci kutuyu yapalım.

Hemen önündeki başlama zincirine 4 adet sık iğne dolduralım.

Bu zincirli kısım şalımızın üçgen kenar kısmını oluşturacak.

13 zincirin devamında 10 zincir daha çekelim. Zincire batıp, yuvarlak elde edelim. Bu çiçeği dolduracağımız kısım oluyor.

Birinci yaprağı dolduralım.

Yönünü ters çevirelim.

10 adet zincir çekelim.

Çiçeğin ucuna zinciri tutturalım. Örgüyü ters çevirelim.

6 zincir çekip, ikili tırabzanla zincirin üzerine kutu yapalım. (İlk yaptığımız kutu gibi)

 

(Geri dönerek) ikinci kutuyu, bu birinci kutunun üzerine yapalım.

Çiçeğin yuvasını oluşturacak olan 10 adet zinciri çekerek, hemen tırabzanın dibine batalım.

Bu zincirli yuvanın içerisine bir adet çiçek yapalım.

Zincir çekerek son yaprağı tamamladıktan sonra kutunun kenarını, üç tane sık iğne ile dolduralım. İki kutunun üzerine iki kutu (kafes) daha yaparak dört kafes yapmış olalım.

 

6 zincir çekip, ikili tırabzanla birinci kutuyu yapalım.

Tekrar 3 zincir çekip, ikinci kutuyu yapalım.

Beş zincir çekelim. Diğer çiçeğin yaprağını tamamlamak için bulunduğu kutunun içine batalım.

Çiçeğin 3. Yaprağını tamamlayalım. Hemen önündeki uzun zinciri, dört adet sık iğne ile dolduralım. Örgüyü elimizde ters çevirelim.

19 zincir çekelim. Çiçeğin yaprağının ucuna batalım.

İki tane üst üste kafes yapalım.

Çiçeğin yuvası için zincir çekelim. Hemen tırabzanın dibine batalım. Ve çiçeğin birinci yaprağını yapalım. Tekrar örgüyü elimizde ters çevirelim.

Örgüyü ters çevirdikten sonra, karşıdaki çiçeğin altındaki kutunun ucuna sık iğne ile tutturalım. Daha sonra yine beş zincir çekerek, çiçeğin ikinci yaprağını yapmak için kutuya batalım.

İkinci yaprağı dolduralım.

Tekrar zincir çekip, kenardaki 2. çiçeğin ucuna batalım. Dönerek (örgüyü ters çevirerek) üst üste 2 adet kutu yapalım.

Üç yapraklı çiçeğimizin yuvasını oluşturacak, zincirli yuvayı yapalım.

Kenardaki üçüncü çiçeğimizi tamamlayalım.

Çiçeği tamamladıktan sonra hemen önündeki kafese üç adet sık iğne dolduralım.

Bu şekilde diğer iki kafesi yapmaya devam edelim.

5 zincir çekerek, çiçeğin bulunduğu yuvarlağa batalım. Böylece yaprağı tamamlayalım.

Beşinci çiçeğimizin, 3. Yaprağını örelim. Tekrar kafeslerde tekrarladığımız gibi, üç adet sık iğne ile dolduralım. Ve dörtlü kafesi tamamlayalım.

Kenar kısma geldiğimizde bu uzun zinciri 4 adet sık iğne ile dolduralım.

13 zincir çekelim. Çiçeğin yuvarlak kısmını yapmak için (çiçeğin yapraklarını doldurduğumuz yuva kısmı) 10 zincir daha çekerek yuvarlak yapalım.

Çiçeğin birinci yaprağını yaptıktan sonra örgüyü ters çevirip, kutunun ucundan tutturalım. Tekrar 2. yaprağın yapımına devam edelim.

İkinci yapraktan sonra 10 zincir çekerek zinciri, karşıdaki çiçeğin yaprağının ortasına tutturalım. Ve iki adet üst üste kafes yapalım.

Tekrar çiçek için iki tane üst üste kafes yapıp, buraya çiçeğimizin bir yaprağını dolduralım. Devamında çiçeğin yaprağını dörtlü kafesin ucuna tutturalım.

Beş zincir çektikten sonra çiçeğin yuvasına batalım. Devamında çiçeğin 2. Yaprağını dolduralım.

İkinci yapraktan sonra zincir çekerek, kenardaki çiçeğin ilk yaprağının ortasına batalım.

İki adet üst üste kafes yapalım.

Bu kafesin üzerine yapacağımız zincirden çiçek yuvasını doldurarak, kenardaki 4. Çiçeği tamamlayalım.

Şalımızın kenar kısmındaki dördüncü çiçeği tamamladıktan sonra hemen önündeki iki kutuyu daha önce yaptığımız gibi tamamlayalım. Ardından önündeki çiçeklerin yapraklarını ve kafesleri tamamlayarak kenar kısma kadar gelelim.

Kenardaki zincirli kısma gelince;

13 zincir çekelim. Çiçeğin yuvarlak kısmını yapmak için (doldurduğumuz kısmı) 10 zincir daha çekerek yuvarlak yapalım. Resimlerde gördüğünüz şekilde şala devam edelim.

Tığ işi bu üçgen şala koza,tırtıl, kurtçuk,tomurcuk modeli diyenler oldu. Sizlerinde hangi ismi yakıştırdığınızı merak ediyorum doğrusu. Paylaşımlarınızı bekliyorum.

KOLAY GELSİN...

Şalın bitmiş hali bu linkte!!! Linke bir tık!

GELİN ŞALI

Bu haberi : 82333 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Yorumlar
Yorumlayan: hülya Tarih: 29.3.2015 - 23:22
yardım
ben tığa 15 kez olayıp içinden çıkarmakta zorlanıyorum. acaba neyi yanlış yapıyorum? kolay yolu var mdıır?
Yorumlayan: Admin/Fikriye Tarih: 27.4.2014 - 18:33
tığişi şal
Merhaba Gülhan hanım :) Şalın bitmiş hali Gelin Şalı adı altında var. Sağ üst köşedeki site içi arama motoruna bu isimle yazarsanız ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sayfadaki yazının sonuna da ekledim. Buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin....
Yorumlayan: gülhan Tarih: 27.4.2014 - 15:18
sal
bu şalın bitmiş halinin resmini gösterebilirmisiniz ,model süper yapımı biraz karışık ama büyünü güzel hayel ediyorum ...sevgiler.
Yorumlayan: Admin/Fikriye Tarih: 7.3.2014 - 11:25
Üçgen şal
Müjgan hanım başarmış olmanıza çok sevindim :))) Tıkandım dediğinizde inanın çok üzülmüştüm. :( Çünkü fotoğraflarla elimden geldiğince anlatmaya çalışmıştım. Hatta tekrar resimlere baktım anlaşılmayan bir şey var mı? diye. Neyse ki sonunda azminizin karşılığını bulmuşsunuz. Rabbim kızınıza bir yastıkta, hayırlı bir evlilik nasip etsin inşaAllah. :) Anne elinden el emeği göz nuru bu değerli hediyeyi daha nice güzel günlerde kullanmayı nasip etsin Rabbim :)
Yorumlayan: müjgan Tarih: 5.3.2014 - 21:55
yaptım :D
fikriye hanımcığım en sonunda yaptım.. nekadarda basitmiş sadece modeli tüm olarak düşününce anladım..çok sağolun..kızım 30 ağustostaki düğününde-allah kısmet ederse- kullanacak..yeniden çok teşekkür ederim, kızınızada..selamlar
Yorumlayan: Admin/Fikriye Tarih: 11.2.2014 - 09:22
Şal nasıl yapılır?
Merhaba müjgan hanım. :) Umarım bu sefer sonuç alırsınız. Kolaylıklar diliyorum :)
Yorumlayan: müjgan Tarih: 10.2.2014 - 21:07
gelin şalı
fikriye hanımcığım.aldığım beyaz iple birdaha başladım birazda kafamı sakinleştirdim :) bakalım nasıl olacak ilginiz için teşekkürler.
Yorumlayan: Admin/Fikriye Tarih: 9.2.2014 - 21:13
üçgen şal
Merhaba Müjgan hanım. :) yazının başında da belirttiğim gibi bu şal modeli öyle birkaç sırada ortaya çıkan bir model değil. Eğer resimlerde anlattığım yere kadar yaptıysanız şal modelinin ortaya çıkmış olması lazım. Bundan sonra kendini tekrar eden bir model. Yani kutucukları ve çiçekleri yapmayı kavradıysanız örnek bu şekilde devam ediyor. Model üçgen bir model. Devam ettikçe üçgen büyüyor. En son istediğiniz boyutta bitiriyorsunuz. Bitmiş hali için Gelin Şalı tarifine bakabilirsiniz. Ana sayfaya tıklayın. En alttaki En Çok Gezilenler’den şalın bitmişine bakabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum :)
Yorumlayan: müjgan Tarih: 9.2.2014 - 11:14
gelin şalı
fikriye hanım; resimlerden yaptığınz yere kadar geldim ama sonrasını yapamadım..çokda tecrübesiz değilim ama yapamadım tıkandım..napabiliriz..slm
Yorumlayan: müjgan Tarih: 8.2.2014 - 16:18
uç..
neresinden başlamış oluyoruz malum şallar farklı yerlerden başlıyor..slm
 Sayfalar : 1 2 3
Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar