Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Bize Ulaşın
Et Yemekleri
Yürek Kavurma
12.02.2013 - 12:53

YÜREK KAVURMA

beef heart recipe& Offal recipes&food

Yeme anlamına gelen "ekl" türevleriyle birlikte Kur’an’da 109 yerde geçer. İçme anlamına gelen "ş-r-b" kelimesi ise türevleriyle birlikte 39 yerde kullanılır. Kur’an’ın en uzun sûrelerinden birinin adı, “Mâide”, yani sofra’dır. Bu surenin baş tarafı, yiyecekle ilgili temel meseleri, haram ve helâl yiyecekleri açıklar. Kur’an’da yenilip içilmesi haram olan gıdalar sayılır, sayılan az miktardaki gıdaların dışındaki tüm yiyecek ve içeceklerin, bazı şartlara riâyet edilerek helâl olduğu belirtilir (6/En’âm, 119; 7/A’râf, 32). Allah’ın haram kıldıklarını helâl kılmaya veya helâl kıldıklarını haramlaştırmaya kimsenin hakkı olmadığı belirtilir (5/Mâide, 87; 6/En’âm, 140; 66/Tahrim, 1; 9/Tevbe, 37). Kur’an’ın bu konuda vurgu yaptığı şeylerden biri, yenilecek gıdaların “helâl ve temiz” olmasının gereğidir (2/Bakara, 168; 5/Mâide, 88; 8/Enfâl, 69; 16/Nahl, 114). Helâl olan gıdalar da olsa, yeme içme konusunda aşırılığa kaçıp israf etmeyi de Kur’an yasaklar (6/En’âm, 141; 7/A’râf, 31).

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarını yiyin. Şeytan’ın izinden gitmeyin. O sizin açık düşmanınızdır.” (Bakara, 2/168)

Rabbimizin bizlere sunmuş olduğu güzel nimetleri saymakla bitmez. Bizlerin yararlanması için sunulmuş olan ve birçok yönden istifade ettiğimiz hayvanların sakadatlarında da küçümsenemeyecek faydalar var. Tabii ki herşeyin azında karar, çoğunda da zarar olması gibi ölçülü yemek ve tüketmek şartıyla. Bu hayatımızın her alanında böyle. Mutfak ve yeme kültürü de bunlardan biri.

Yürek kavurma için malzemeler:

1 adet dana yürek

2 adet büyük boy kuru soğan

2 yemek kaşığı sıvıyağ

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı pul biber

Yeterince tuz

Yürek yemeği nasıl yapılır?:

Yüreği yeşi biber ve domates eklemek suretiyle yürek sote şeklinde de hazırlamak mümkün. Dileyenler kuru soğanları ilave etme aşamasından ititbaren tıpkı et sote de olduğu gibi soğan yerine yeşil biber ekleyerek sote yemeği şeklinde de yapabilirler.

Öncelikle yüreğin üzerinde varsa yağ tabakasını keserek ayıralım. Bunu ayrıca minik kuşbaşı şeklinde doğrayalım.

Dana yüreğini de minik kuşbaşı olarak keselim.

Doğranmış yürek kuşbaşıları ve yağları bol su içerisinde kanından temizleninceye kadar yıkayalım.

Yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürelim.

Daha sonra tencere içerisine alalım. Kapağını kapatarak orta kuvvetteki ateş üzerinde pişmeye bırakalım. Bu esnada yürek sulanacak ve sonrasında yavaş yavaş suyunu çekerek pişecektir.

Suyunu tamamen çektikten sonra yemeklik olarak doğramış olduğumuz kuru soğanları,

sıvıyağ ve zeytinyağını ilave edelim. Güzel bir şekilde karıştıralım.

Bu şekilde ara-sıra karıştırmak suretiyle kuşbaşı yürekleri kavuralım.

Son olarak tuz ve pul biber ilavesinde bulunup, birkaç dakika daha kavurduktan sonra altını kapatalım.

Sıcak bir şekilde bol yeşil salata eşliğinde servis yapalım.

AFİYET OLSUN...

Bu haberi : 31823 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar