Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Sağlık
Dondurulmuş Gıdalarda ki Olmazsa Olmaz Kurallar
3.12.2010 - 12:55

Dondurulmuş Gıdalarda ki Olmazsa Olmaz Kurallar

Mevsiminde dondurulan ve bir sonraki mevsimde taze tüketime olanak veren dondurulmuş gıdaları gönül rahatlığıyla tüketebiliriz. Tabii ki besinin çözülmeden pişirilmesi gerektiği kuralına uyarak. Bir de;

Alış veriş yaparken en son dondurulmuş gıdaları alışveriş sepetine koyalım…

-DONDURULMUŞ GIDALAR NE KADAR SÜRE SAKLANABİLİR?-

Dondurulmuş besinlerin saklama süreleri, derin dondurucunun sıcaklık derecesine bağlı olarak değişir. "Sıcaklığı 6 derece olan bir derin dondurucuda bir besin ortalama bir hafta, 12 derece olan dondurucuda bir ay, 18 dereceye sahip olan bir derin dondurucuda ise 3 ay muhafaza edilebilir".

-GIDALARI DONDURURKEN VE ÇÖZDÜRÜRKEN DİKKAT-

Gıdaları dondururken, dondurma işleminin uygulanacağı besinlerin öncelikle temiz, yıkanmış, ayıklanmış olması gerekir. Aynı zamanda gıdaların taze olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Temizliğinden ve tazeliğinden emin olunan gıdalar tek pişirimlik olacak şekilde buzdolabı poşetlerine konulup saklanmalıdır. Bu konudaki önerileri şöyle sıralayabiliriz:

"Dondurulmuş besinlerin kalitesi dondurulma işleminde olduğu kadar çözülme işlemiyle de yakından ilgilidir. Eğer dondurulmuş besinler çözdürülürken doğru işlemler uygulanmazsa fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan olumsuz sonuçlar meydana gelebilir, besinlerin içerisinde mikroorganizmalar üreyerek bir sonraki tüketimde zehirlenmelere sebep olabilir.

Çözdürme işlemi oda sıcaklığında, su içerisinde, kalorifer altında veya üstünde, hafif ateşte ve ya güneşli yerlerde yapılmamalı; buzdolabının iç raflarında bekletilerek veya mikrodalga fırında yapılmalıdır. Çözdürülecek besin buzdolabında bekletilirken mutlaka bir kap içerisine konmalıdır. Aksi halde besinden damlayacak su diğer besinlere bulaşacak ve çapraz kontaminasyona neden olacak ve bu durumda besin zehirlenmelerine yol açacaktır. Çözülen besin bekletilmeden pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.”

 

Bu haberi : 5112 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar