Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Bize Ulaşın
Aşure Tarifleri
Aşure Neden Komşulara Dağıtılır?
25.11.2012 - 21:09

AŞURE NEDEN KOMŞULARA DAĞITILIR?

Aşure&değişik&hafif tatlı tarifi

 

 

Son yıllarda her aşure yapışımda çocukların yardımıyla komşulara dağıtıyoruz. Eminim birçok aşure yapılan evde, apartmanda da bu durum yaşanıyor. Bizim çocuklar aşurenin yapılacağı günü, aşure yapılacağı fikrini sevdikleri kadar, bu güzel ve anlamlı tatlının dağıtma kısmını da çok severek yapıyorlar. Bu resim kızımın sevdiği pamuk prensesli tepsiyle komşularımıza dağıttığı geçen yılki aşureler.

 

 

Bu yıl kızlar okulda olduğu için bu görevi oğlum üstlendi. Komşularımın getirdiği aşureleri de resmedip, sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca aşure tatlısı neden dağıtılırmış? Sizler için kısaca bir bilgide vermek istedim. Umarım faydalı olur...

 

 

“Aşure Çorbası”, Aşure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Aşure Çorbası da denilen bu tatlı, İslam dininde inanılan peygamberlerden biri olan Nuh’un tufandan sonra Aşure Günü’nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamasıyla ortaya çıkmıştır. Bir diğer görüş ise 72 kişilik bu küçük orduyu çevreleyen 70 bin kişiden oluşan büyük bir ordu tarafından çevrilmiştir. Suyolları tutulmuş ve yiyecekleri tükenen Hüseyin taraftarlarının son olarak elde kalan malzemeleri bir araya getirerek, içinde birçok farklı malzeme kullanılan ve bir gelenek olarak bugün hâlâ Müslümanlarca Aşure Günü yapılan tatlının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir. Alevilikte çok kutsaldır ve sadece Muharrem ayında pişirilir ve komşulara dağıtılır. Şii’likte çeşitli hububatlardan pişirilen, adına da Aşure denilen yemeği Muharrem ayı münasabetiyle yapmazlar. O gün helva yapılıp dağıtılır.

 

12 gün orucun ardından Aşure Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan Aşure tatlısı yenilir veya evlere dağıtılır.

Bu haberi : 3785 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar