Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Kırmızı Mercimek Ezmesi Salatası
Bu leziz salatayı özel arkadaş menüsü için hazırlamıştım. Mercimek köftesine benzeyen bu salatayı denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle yoğurtlu sosu ile yaz..
Nişastalı Börek
Bu böreği bayram sabahı kahvaltı için misafirlerime yapmıştım. Sıcacık ikram edebilmek için sabah erkenden kalkıp yapmıştım. İkinci kez yapışımda yine misafirlerime, ama bu sefer...
Kağıt Kebabı
Bir yemek kağıda sarılıp, fırına girince bu kadar mı güzel olur? Bu kadar mı enfes kokar diyorum ve başka..
Bize Ulaşın
Aklınızda Bulunsun
Süzme Yoğurttan Yoğurt Mayalanır Mı?
30.9.2014 - 14:15

SÜZME YOĞURTTAN YOĞURT MAYALANIR MI?

“Sizi çokluk mahvetti. İnsanoğlu ‘malım, malım!’ der. Hâlbuki Âdemoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka kendisinin olan neyi var? Gerisini ölümle terk eder ve insanlara bırakır. Malın içinde gerçekten senin malın olan şey, sadece yiyip tükettiğin; giyip eskittiğin; ya da sadaka verip ileriye gönderdiğindir.” (Müslim, Zühd 3)

Elhamdulillahi ala külli hâl (Her halükarda Allah’a hamd olsun)

Gününüz mübarek olsun her renk takipçileri.

Rabbim bizleri duası  makbul olanlardan eylesin.

İlk yoğurt nasıl yapılmış? Yoğurt sadece yoğurtla mı mayalanır? Benim bildiğim nohuttan, çam kozalağından ve çiğ tanesinden yoğurt mayalanabiliyor. Ancak hiç süzme yoğurtla yoğurt mayalandığını duymamış ve de aklımın ucundan geçirmemiştim. Ta ki bir gün evdeki yoğurdumun ekşi olması nedeniyle komşum Hediye ablanın kapısını çalana değin. Kendisi küçük tasın içinde mayalık süzme yoğurdu uzatınca ve

-Benimde evdeki yoğurdum ekşimiş. Bu süzme/torba yoğurdu. Bununla mayala... Deyinceye kadar.

-Eee peki bundan olur mu?

–Olur. Hem de pek güzel olur. Deyince mecbur  yılların tecrübesine itimat etmekten başka bir şey yapamadım. Sonucu heyecanla bekliyorum.

Malzemeler:

4,5 litre süt

2 yemek kaşığı süzme yoğurt (torba yoğurt)

Süzme Yoğurtla Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Yaklaşık on beş dakika kadar kaynattığım ve üzerinden birkaç bardak ılık halde içmek için aldığım sütüm biraz soğumuştu. Tekrar ocak üzerine alıp ısıttım.

Mutfakta benim için uygun bir yer olan mutfak masasının üzerine sofra örtüsünü birkaç kat yaparak serdim. Isınan süt tenceresini bunun tam ortasına yerleştirdim. Besmelemi çekerek;

Serçe parmağımı süte batırarak içimden 18’e kadar saydım. Bu süre sonunda sütün ılıklığını hissedip, parmağımı yakmadığına kanaat getirince, kâse içerisindeki süzme yoğurdun üzerine birkaç kaşık süt aldım. Bununla yoğurdu biraz yumuşattım. Daha sonra sütün kenarından süzme yoğurttan mayamı yavaş yavaş akıttım. Tahta kaşığı sütün içerisinde sallayarak mayanın dağılmasını sağladım.

Daha sonra tencerenin kapağını kapatıp (bu aşamada sulanmasından endişe ederseniz, kapağı bir miktar açık da bırakabilirsiniz) kenarlardaki örtüyü tencerenin üzerine kapatarak, yoğurt tenceremi sardım. Ancak çok sıcak havalarda bu kadar sarmaya gerek yok. Onu da belirteyim. Bu şekilde yaklaşık 7 saat kadar beklettim.

Sabah namazı olunca yoğurdun tutup tutmadığını tencereyi hafif sallayarak kontrol ettim.

Üzerindeki örtüyü alıp, oda ısısında tencerenin soğumasını sağladım. Bu şekilde hemen buzdolabına kaldıracak olursanız, kapakta sıcak-soğuk dengesinden dolayı buharlaşma olacak ve yoğurdun üstü sulanacaktır.

En son ev yapımı yoğurdu mu buzdolabına kaldırdım.

Sizler 1 litrelik cam kavanozlara, küçük güveç kaplara günlük olarak da mayalayabilirsiniz. Ben yılların alışkanlığıyla henüz cam kavanozlara geçiş yapamadım maalesef.

KOLAY GELSİN....

FACEBOOK HERRENKCOM MUTFAĞI

FACEBOOK HERRENK MUTFAĞI

Bu haberi : 72180 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar